;?>

Feed Rss

Azure SQL Database Threat Detection Genel Kullanıma Sunuluyor

02.15.2017, Bulut Bilisim, by , .

Azure SQL Database Threat Detection uzunca bir süredir genel önizlemede kullanıma sunulmuştu.Azure SQL Database Threat Detection, Azure SQL Database hizmetine ek olarak, ayrı bir güvenlik zekası katmanı sağlar. Azure SQL Database kullanan müşterilerin, veritabanı güvenliğinde uzman olmaksızın birkaç dakika içinde veritabanlarını güvenli hale getirmelerinde yardımcı olur. Veritabanlarına erişmek veya bu veritabanlarından istifade etmek için alışılmadık ve potansiyel olarak zararlı girişimleri belirten anormal veritabanı faaliyetlerini öğrenmek, profillemek ve tespit etmek için günün 24 saati çalışır.

Önceki aylarda blogumda yazmış olduğum Azure SQL Database Threat Detection önizleme bilgisine bu linkten erişebilirsiniz. SQL Database Threat Detection tespiti nasıl kullanılır sorusuna Microsoft Azure blogtan gelen bilgiyi kısa şu şekilde özetleyebilirim. Kullanımı çok kolaydır daha önceki makalede görebileceğiniz gibi sadece “ON” yapmanız yeterlidir.SQL Database yapılan anormal erişimleri, potansiyel güvenlik açıklarını ve SQL injection saldırını gerçek zamanlı olarak tespit eder ve uyarılar verir.SQL Database Threat Detection, Azure Security Center ile entegredir, Azure portalındaki veritabanı kanalı Live SQL security tile olarak etkin tehditlerin durumunu izler.

Bu arada Azure SQL Database Threat Detection Nisan 2017’de genel kullanıma açılacak ve aylık/sunucu/15$ tutarında olacak.

Bir sonraki Azure makalesinde görüşmek üzere.

Ka®a

 

Mustafa Kara (1451 Posts)

Mustafa Kara, 1981 yılında Adana'da doğdu. Üniversite öncesi tüm öğrenimini Mersin'de tamamladı. Anadolu Üniversitesi mezunudur. İşletme Yüksek Lisansını (MBA) , Maltepe Üniversitesinde ve Bilgisayar Mühendisliği Yüksek Lisansını da Okan Üniversitesinde gerçekleştirmiştir. Eskişehir'de okuduğu yıllarda Anadolu Üniversitesi Bilgisayar Araştırma Uygulama Merkezi Bilgi işlem departmanında çalışma hayatına başladı. Üniversite sonrası İstanbul'da kendi iş dallarının öncü firmalarında görev aldı. Uzun yıllar boyunca BilgeAdam BTA ve Kurumsal‘da Sistem ve Network Eğitmeni, Kıdemli Danışman ve Birim Müdürü görevlerinde bulundu. Sonrasında COMPAREX Türkiye'de Teknik Müdür olarak çalışmıştır. Şu anda SimpliX Teknoloji Hizmetlerinde Bulut ve Güvenlik Çözümleri Direktörü olarak çalışmaktadır. Uzmanlık alanı olan Microsoft altyapı, yönetim ve iletişim ürünleri, Azure, M365 ve AWS bulut teknolojileri Veeam, Nakivo gibi yedekleme çözümleri ile sanallaştırma teknolojilerinde mimari düzeyde bilgi ve deneyime sahiptir. Ayrıca yeni nesil güvenlik çözümleri üzerine eğitim ve danışmanlık vermekte olup 15 yıldan daha fazla süredir birçok kişi ve firmaya binlerce saat teknik eğitim vermiştir. Kamu ve özel sektördeki kuruluşlara projeler gerçekleştirmiş ve bu projelerin bazıları Microsoft tarafında Case Study olarak duyurulmuştur. Türkiye'nin en büyük bilişim portallarında yazıları yayınlanmakta olup MSHOWTO Topluluk Lideri görevini üstlenmektedir. Üniversitelerde seminerler vermekte olup birçok teknoloji üreticisinin lansmanında uzman konuşmacı olarak yer almıştır. 2010 yılında çeşitli topluluklarda yapmış olduğu çalışmalar neticesinde Microsoft tarafından MVP ünvanına layık görülmüş olup günümüzde de bu ünvanı koruma başarısını göstermektedir. Sahip olduğu sertifikalar: MVP, MCT, AWS SA, Azure Administrator, Azure Security Engineer, Azure Solution Architect, MCITP, MCTS, MCDBA, MCSE+S+M, MCSA+S+M, MCDST, MCP, CCDA, CCNA, HP AIS, HP APS ve CompTIA A+'dır.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.